A 21. század komplex oktatási környezete címmel rendezett konferenciát és oktatási kiállítást szeptember 19-én Csíkszeredában az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza (Casa Corpului Didactic) és az Education:NEXT Szövetség. Az uniós támogatással létrejött eseményen több, mint 300 tanár vett részt, akik a változatos előadásoknak és workshopoknak köszönhetően számos új oktatással kapcsolatos megoldással és lehetőséggel ismerkedhettek meg.
A rendezvény az oktatáshoz kapcsolódó innovatív eszközöket, módszereket, illetve az új oktatásszervezési perspektívákat járta körül. Ferencz-Salamon Alpár, az A. Cs. J. Pedagógusok Házának igazgatója a jelenleg rendelkezésre álló edukációs megoldásokról és lehetőségekről beszélt előadásában. Az Education:NEXT Szövetséggel kötött együttműködési megállapodás keretében egy új demókörnyezetet hoztak létre az intézményben, amelyet a szövetség tagjai szereltek fel modern oktatástechnológiai eszközökkel (3D-nyomtató, lézervágó, interaktív panelek, robotok). Az így létrejött 21. századi tanterem célja a tanárképzés és a kísérleti pedagógia fejlesztése.
Horváth Ádám, az Education:NEXT Szövetség elnöke a 21. századi oktatási környezet és a versenyképesség kapcsolatáról tartott prezentációt, amelyben olyan kérdéseket vetett fel, mint például, hogy statikus környezetben hogyan lehet hatékonyan együttműködni, vagy hogy az oktatás során előre megadott válaszok hogyan akadályozzák a kritikai gondolkodás és kreativitás kialakulását, fejlődését.
A konferencia zárásaként Jukka Sinnemäki finn kutató és innovatív oktatásfejlesztő lépett a színpadra. Előadásában éleslátó kérdéseket tett fel a tanulási környezet jelentőségéről, valamint kézzelfogható bizonyítékokat szolgáltatva rávilágított az értelmes tanuláshoz és az általános jóléthez elengedhetetlen kulcselemekre.